Land og Fritid arrangere FØRSTEHJÆLP TIL DIN HEST.
HESTEBID???
Førstehjælp til din hest..
Land og Fritid afholder førstehjælpskursus,
hvor du lærer hvordan du yder førstehjælp til din hest,
ved akut sygdom og skader.
KURSERNE AFHOLDES:
Land og Fritid i Skævinge Torsdag den 27 maj kl.18.00-21.30.
Land og Fritid i Ringsted Torsdag den 17 juni kl. 18.00-21.30.
Dyrlægerne fra Horseteam, har i samarbjde med Land og Fritid, sammensat et kursus, som specifikt henvender sig til hestefolket. Du lærer bl.a. hvordan du selv undersøger din hest og hvordan du afgør hvornår hesten har brug for dyrlægehjælp.
DIN INDSATS ER NEMLIG VIGTIG,
BÅDE NÅR HESTEN BLIVER SYG,
ELLER NÅR DEN KOMMER TIL SKADE.
Kurset består af en teoretisk og en praktisk del, hvor de mest almindelige lidelser og symptomer vil blive gennemgået VI ser frem til en hyggelig og lærerig aften, hvor vi også tænder op i grillen
- til glæde for dine smagsløg.
Ring og tilmeld dig, dit personale, dine frivillige og hesteejere til kurset hos Land og Fritid, Ringsted på tlf: 40410029 Mette moesgaard.
Land og Fritid Skævinge på tlf: 33684155.
Pris: 150 kr pr. person. Incl kursus og mad.
For medlemmer af Land og Fritid Skævinge´s kundeklub er prisen 100 kr. pr. person. Det er gratis at blive medlem af kundeklubben, bare spørg i Skævinge afdelingen. Bemærk at der erbegrænset deltagerantal, derfor bedes du tilmelde dig i god tid.


